S treniranjem uma do večje poslovne učinkovitosti

Mateja Lenarčič, 09.04.2021, Viva, Medicina in ljudje

Znanstvene raziskave so pokazale, da 46,9 odstotka delovnega časa naš um tava in porabi za upravljanje informacij. Trenutne razmere v številnih delovnih okoljih še povečujejo tesnobo, negotovost in ustvarjajo dodatne obremenitve. Kako si pomagati?

Ena od metod je uporaba tehnik MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction). Digitalna doba povečuje pritisk na človeški um s hitrostjo, odvisnostjo od tehnologije in pogostimi motnjami tovrstnih naprav, preobremenjenostjo z informacijami, pričakovanji in zahtevami, da smo ves čas na voljo. To vpliva na našo pozornost, na navade, da delamo več stvari hkrati, da delujemo v nenehnem stresnem odzivu po načelu »avtopilota« in razvijamo osebne občutke nezadovoljstva.

Težave na področju duševnega zdravja se povečujejo, prav tako pa tudi osebne stiske zaradi razmer, povezanih s tako imenovanimi koronaukrepi in omejitvami. Trenutne razmere v številnih delovnih okoljih povečujejo tesnobo, negoto­vost in ustvarjajo dodatne obremenitve.

Jasen um je odločilen za pravilne odločitve

V poslu pa so pomembni rezultati, ki izhajajo iz naših dejanj. Dejanja izhajajo iz izbir in odločitev, izbire in odločitve pa iz misli. Tako so naše misli temelj poslovnih rezultatov. Stanje osredotočenega, mirnega in jasnega uma je odločilnega pomena, da so naše misli in ideje čim boljše, s tem pa zagotovljen poslovni uspeh.

V poslu pa so pomembni rezultati, ki izhajajo iz naših dejanj. Dejanja izhajajo iz izbir in odločitev, izbire in odločitve pa iz misli. Tako so naše misli temelj poslovnih rezultatov. Stanje osredotočenega, mirnega in jasnega uma je odločilnega pomena, da so naše misli in ideje čim boljše, s tem pa zagotovljen poslovni uspeh.

Raziskave so pokazale, da 46,9 odstotka delovnega časa naš um tava in porabi za upravljanje informacij. Zakaj? V zadnjih desetletjih se je delovno življenje korenito spremenilo. Skoraj 50 odstotkov časa nismo pozorni in skoraj polovico življenja smo na »avtopilotu«. Smo pod nenehnim pritiskom in zasuti z delom, roki, različnimi nalogami, pričakovanji in zahtevami, da smo vedno na voljo. Delovne razmere v preteklosti so omogočale, da smo vso pozornost posvetili eni nalogi, zdaj pa so postale del delovnega okolja tudi motnje in velika količina informacij, zato postopoma izgubljamo sposobnost upravljanja pozornosti. Razumevanje in upravljanje pozornosti pa sta glavna dejavnika uspešnosti poslovanja.

Naši možgani so preobremenjeni, zato se težko spopadajo z neusmiljenim tokom nalog, informacij in motenj ter se poskušajo ukvarjati z vsem hkrati. Zaradi tega smo večopravilni (multitasking), zaradi česar so po mnenju znanstvenikov človeška bitja manj učinkovita, manj ustvarjalna in manj sposobna sprejeti dobre odločitve. A naš um je lahko jasen in miren celo sredi hektičnih razmer.

Možgani se spreminjajo glede na to, kako jih uporabljamo

Dobre novice prihajajo iz nevroznanosti, ki potrjujejo, da lahko um izurimo. Raziskovalci so ugotovili, da je v možganih velikansko nevronsko omrežje, ki se nenehno in vsako sekundo spreminja in preoblikuje glede na to, kako ga uporabljamo. Vsak trenutek ustvarjamo novo nevronsko omrežje. Ko dovolimo, da nam pozornost odvrnejo mobiteli, Facebook in tako na­prej, ustvarjamo povezave, povezane z odvračanjem pozornosti (avtopilot), in vsak trenutek, ki ga porabimo za osredotočenost in pozornost, ustvarjamo bolj osredotočene možgane, bolj navzoče, bolj pozorne – to nas vodi do čuječnosti in tehnik MBSR.

Številne prednosti uporabe tehnik MBSR

V zadnjih letih so mednarodne organizacije odkrile ogromno pozitivnih učinkov uporabe znanstveno raziskanih tehnik MBSR in razvijanja teh veščin. Vse več uspešnih organizacij in podjetij, ki ustrezno skrbijo za svoje zaposlene, uvede urjenja MBSR in vadenje čuječnosti na delovnem mestu.

Raziskave dokazujejo številne pozitivne učinke programov MBSR v delovnem okolju: povečajo se delovna učinkovitost in kreativnost, doseganje ciljev, sposobnost koncentracije, izboljšajo se zmožnosti sprejemanja odločitev, odnosi na delovnem mestu, ravnotežje med poslovnim in zasebnim življenjem, učinkovitost reševanja konfliktov, zmanjšajo se čustvena izčrpanost, simptomi izgorelosti in odsotnost z dela.

Razvijemo čuječnost, razumevanje in spoštovanje

S tehnikami MBSR se razvija samozavedanje, kar vodi do zavestnega in učinkovitejšega vodenja sebe (s fokusom, disciplino, dobrohotnostjo, avtentičnostjo in integriteto) in drugih (z vizijo, spoštovanjem, sočutjem in razumevanjem), zmanjšanja stresa ter boljšega počutja. Prav čuječnost, razumevanje in spoštovanje so glavne prvine uspešnega vodenja in delovanja v podjetju.

S čuječo komunikacijo, čuječim dialogom (mindful dialogue) in tehnikami MBSR prek izkustvenega pristopa ozaveščamo glavne stresorje v delovnem okolju, prepoznamo znake stresa pri sebi in drugih ter vzorce odzivov. Z različnimi tehnikami vadimo, kako obvladati svoj um, da ostane osredotočen, miren in jasen tudi v zahtevnih poslovnih in stresnih razmerah, da ostanemo navzoči, ohranjamo pozornost in zavedanje.

Iz spontanih odzivov k zavestnim odločitvam

Naučimo se odgovoriti namesto samodejno odzvati po »avtopilotu«, vadimo, kako preiti iz spontanih odzivov k zavestnim odločitvam, postavljati meje, kako čuječe komunicirati v odnosih in delovnem okolju, kako ohraniti svojo energijo tudi pri težjih sogovornikih, naredimo akcijski načrt za spremembe v delovnem okolju in za obvladovanje stresa v prihodnosti, kako dolgoročno poskrbeti zase, za zdrave izpopolnjujoče odnose in kariero ter posledično za svoje psihofizično zdravje.

V Sloveniji omenjene programe za posameznike in organizacije izvajajo na Inštitutu MEDIUS. Programi Inštituta MEDIUS temeljijo na programu MBSR University of Massachusetts Medical School iz ZDA (dr. Jon Kabat-Zinn), spoznanjih in izkušnjah na Institute for Mindfulness-Based Approaches v Berlinu, priznanih mednarodnih standardih za poučevanje MBSR, dolgoletnih izkušnjah iz delovnega okolja, medosebnih odnosih in dialogih ter lastni večletni praksi čuječnosti in meditacije.

*mag. Mateja Lenarčič, direktorica in ustanoviteljica MEDIUS, Inštituta za čuječnost in mediacijo, certificirana učiteljica MBSR na University of Massachusetts, Medical School v ZDA in na Institute for Mindfulness-Based Approaches v Berlinu v Nemčiji. Več na: institut-medius.si in facebook.com/institutmedius.

Članek je bil objavljen tudi na spletni strani Viva, Medicina & ljudje:

https://medicina.finance.si/8973656/S-treniranjem-uma-do-vecje-poslovne-ucinkovitosti